03 sierpnia 2023

Upadłość firmy i co dalej?

Teoria ekonomii mówi, że jednym z głównych celów przedsiębiorstwa jest maksymalizacja zysku. W przypadku spółek akcyjnych jest to maksymalizacja wartości firmy dla akcjonariuszy. To racjonalne podejście do biznesu, choć nie zawsze możliwe do osiągnięcia. Ze względu na różnorodne czynniki możesz zderzać się z zupełnie odwrotną sytuacją, czyli niewypłacalnością, która w efekcie prowadzi do upadłości. W takim przypadku możesz zastanawiać się, co zrobić dalej? O tym już poniżej.

 

Co to jest upadłość firmy?

Zanim przeanalizowane zostaną różnorodne ścieżki działania, musisz wiedzieć, czym z definicji jest upadłość firmy. Mówiąc krótko, określa się tak sytuację, w której przedsiębiorstwo nie radzi sobie z szeroko pojętą działalnością. Bardziej szczegółowo, upadłość firmy należy rozpatrywać wielowątkowo, zarówno od strony ekonomicznej, jak i prawnej. Zwróć jednak uwagę na to, że kluczowe są tu kwestie dotyczące prawa upadłościowego. Samo zaprzestanie działalności jest stanem faktycznym, który może wynikać ze względu na kilka czynników, w tym z orzeczenia sądu, czy decyzji administracyjnej. Co istotne, jedną z form zaprzestania działalności gospodarczej jest właśnie upadłość, która w przeciwieństwie do innych rodzajów, jest niejako wymuszona przepisami prawa. Pojawia się m.in. w momencie zaprzestania spłaty długów czy utracenia zdolności do regulowania zobowiązań. Pośród tego pamiętaj jednak, że w przypadku niepowodzenia jest z reguły lepszym wyjściem, niż napędzanie tzw. spirali długu.

 

Kiedy należy ogłosić upadłość?

Tak naprawdę trudno jednoznacznie udzielić odpowiedź na pytanie dotyczące tego, kiedy należy ogłosić upadłość. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że wiele kwestii związanych z tym pojęciem jest uregulowanych w prawie upadłościowym. Aby nakreślić Ci najważniejsze aspekty, należy odnieść się właśnie do tej ustawy. Niemniej zagadnienie upadłości pojawia się m.in. wtedy, gdy firma nie jest w stanie regulować bieżących zobowiązań. Wydaje się, że jest to pierwszy sygnał mówiący o tym, że nie wszystko działa, tak jak należy. Oczywiście, chwilowe fluktuacje nie mogą być dla Ciebie jedyną przesłanką, ponieważ ewentualne, krótkotrwałe niedobory finansowe zdarzają się wielu podmiotom. Wyraźną przesłanką jest dopiero stan niewypłacalności, który istotnie wymaga podjęcia odpowiednich działań.

 

Co to jest niewypłacalność?

Co do zasady, niewypłacalność należy określać jako stan, w którym podmiot nie jest w stanie regulować zobowiązań zgodnie z ich terminem wymagalności. Pamiętaj, że ustawodawca nie określił wprost w prawie upadłościowym definicji tego pojęcia. Mimo wszystko w praktyce przyjmuje się, że sytuacja pojawia się wówczas, gdy firma nie spłaca wierzycieli przez okres dłuższy niż trzy miesiące. W takim przypadku musisz rozważyć złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Pamiętaj, że masz na to 30 dni od momentu osiągnięcia niewypłacalności. Jak możesz zauważyć, w teorii wszystko wydaje się dość proste. Niestety, praktyka jest zupełnie odmienna i dobrym pomysłem jest w takim przypadku skorzystanie z pomocy specjalisty.

 

Jak wygląda ogłoszenie upadłości gospodarczej?

Rozpoczęcie procesu ogłoszenia upadłości gospodarczej rozpoczynasz od sporządzenia wniosku, który składasz w sądzie rejonowym właściwym ze względu na siedzibę firmy. Tak jak wspomniano, masz na to 30 dni od momentu, w którym nastąpił jeden z czynników sugerujących o niewypłacalności. Składając wspomniany dokument, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że niezwykle ważne jest jego prawidłowe sporządzenie. Wszelkie braki formalne mogą skutkować odrzuceniem wniosku. Co do samej treści, wniosek o ogłoszenie upadłości powinien zawierać m.in.:

  • Dane dłużnika, takie jak imię i nazwisko oraz PESEL lub numer KRS,

  • Informacje o głównym miejscu działalności dłużnika,

  • Potwierdzenie zasadności upadłości.

 

To tylko niektóre z elementów, na jakie musisz zwrócić uwagę. Poza tym, jeżeli wnioskodawcą jest dłużnik, należy pamiętać o dostarczeniu załączników, wśród których znajdą się m.in. wykaz majątku przedsiębiorstwa, lista wierzycieli i ich kont bankowych czy tytułu egzekucyjne i wykonawcze przeciwko dłużnikowi. Dodatkowo nie obejdzie się bez opłat, do których należy zaliczyć:

  • Opłatę za wniesienie wniosku, która wynosi 1000 zł,

  • Zaliczkę za koszty postępowania upadłościowego.

 

Co istotne, musisz pamiętać o tym, że ogłoszenie upadłości jest wymagane przez prawo upadłościowe nawet wtedy, gdy wiesz, że majątek firmy nie będzie w stanie pokryć nawet kosztów postępowania.

 

Z czym wiąże się akceptacja wniosku o upadłość?

Zapewne zastanawiasz się, jakie są dalsze kroki w momencie, gdy wniosek o upadłość zostanie zatwierdzony? W takim przypadku do firmy wkracza syndyk, który ma za zadanie zarządzać majątkiem przedsiębiorstwa podczas postępowania upadłościowego. Innymi słowy, losy podmiotu nie zależą już od właściciela, a zadaniem syndyka jest dokonanie likwidacji z masy upadłościowej. Mówi o tym m.in. art. 62 prawa upadłościowego. To właśnie syndyk spienięża majątek i jest odpowiedzialny za podział go między wierzycieli.

 

Ile kosztuje upadłość?

Chociaż może Ci się to wydawać nieco sprzeczne, upadłość kosztuje. I to zazwyczaj dość sporo. Pod uwagę musisz wziąć opłatę za wniesienie wniosku, a także koszty postępowania upadłościowego, które są składnikiem zmiennym, publikowanym przez Główny Urząd Statyczny. Obecnie kwota ta kształtuje się na poziomie 7065,56 zł. Dodatkowo musisz uwzględnić ewentualną pomoc prawną czy wynagrodzenie syndyka.

508 277 555

"Tworzymy spokojną przyszłość poprzez likwidację długów."

Strona www stworzona przez Proper Media

+48 508 277 555

e-mail:  

kancelaria@szaflarscy.pl

ul. Bednorza 1, 40-384 Katowice