Niekorzystna sytuacja finansowa czy kłopoty ze spłatą zobowiązań mogą wynikać z różnych sytuacji. Jeżeli zderzasz się z tymi pojęciami, to bez wątpienia mogą być dla Ciebie kłopotliwe. Na szczęście, istnieją sposoby na to, aby poradzić sobie ze wspomnianymi trudnościami. Jedną z opcji jest oddłużanie. Co jednak oznacza to pojęcie i kiedy warto po nie sięgnąć? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.
Oddłużanie to proces, dzięki któremu możesz pozbyć się części lub całości długów. Jest to dość potoczne pojęcie, które w rzeczywistości nie ma formalnej definicji prawnej. Pamiętaj jednak, że składa się na nie szereg czynności, które wymagają wiedzy w zakresie obowiązujących aktów prawnych. I pomimo tego, że proces oddłużania możesz rozpocząć na własną rękę, to warto skorzystać z pomocy specjalistów, ponieważ cała procedura jest trudna i czasochłonna.
Przechodząc do meritum, zwróć uwagę na to, że oddłużanie można podzielić na kilka etapów. Z jednej strony musisz wziąć pod uwagę sytuację, w jakiej się znajdujesz, z drugiej przeanalizować to, czego oczekujesz.
Poza tym wyodrębnij rodzaje zadłużenia. W praktyce często dzieli się je ze względu na charakter długu. I tak oto można wyróżnić:
Oddłużanie kredytów bankowych,
Oddłużanie chwilówek,
Oddłużanie w sytuacji, gdy zobowiązania są windykowane z udziałem komornika.
Każda z powyższych sytuacji, choć ma pewne cechy wspólne, jest indywidualna i wymaga odpowiedniej analizy. Pamiętaj, że to, co dla jednych jest najlepszym rozwiązaniem, niekoniecznie musi być adekwatne do Twoich potrzeb.
Sposoby na wyjście z długów zależą od wielu zmiennych. Jedną z nich jest to, w jakich instytucjach masz zobowiązania. W praktyce oddłużania można jednak wskazać kilka opcji, do których należą m.in.:
Negocjacje z wierzycielem, zanim ten skieruje sprawę do sądu,
Zmniejszenie kwoty do spłaty,
Zmniejszenie kosztu zadłużenia, np. odsetek,
Odroczenie terminu spłaty zadłużenia,
Wystosowanie pisma o przedawnieniu długu,
Sądowe umorzenie długu w części lub całości.
Wnikliwa analiza Twojej sytuacji pozwoli dobrać odpowiednią metodę lub połączyć kilka wariantów. Ponadto, odrębnie do wymienionych wyżej punktów, zapewne wiesz, że istnieje jeszcze zagadnienie upadłości konsumenckiej. To bardzo popularna definicja, która w dzisiejszych czasach jest określana jako remedium na wszelkie bolączki związane z zadłużeniem. Czy to prawda? Nie do końca. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać Ci się, że upadłość konsumencka jest świetnym rozwiązaniem, to w rzeczywistości ma ona wiele wad. Traktuj ją raczej jako ostateczność, a nie pierwszy wybór. Dlaczego? O tym już poniżej.
Upadłość konsumencka jest obszernie opisana w ustawie prawo naprawcze i upadłościowe. To dokument, w którym wraz z końcem 2014 roku wprowadzono wiele zmian w zakresie postępowania upadłościowego wśród osób fizycznych. W skrócie znacznie ułatwiono cały proces składania wniosku i analizy sytuacji. Niemniej jeśli chcesz skorzystać z tego rozwiązania, nadal musisz spełniać określone przesłanki, które podlegają sądowej ocenie.
W rzeczywistości upadłość konsumencka jest jednym ze sposobów, którego celem jest zwolnienie z długów. Dlaczego więc wspomniano wcześniej, że ta alternatywa ma wiele wad? Otóż zwróć uwagę na to, że mając ogłoszoną upadłość konsumencką, musisz stosować się do określonych zasad. Przykładowo, poważniejszy wydatek musi być uprzednio zaakceptowany przez osobę trzecią. Co więcej, nie bez znaczenia jest również ograniczona dyspozycja zarobkami.
Abstrahując od upadłości konsumenckiej, weź pod uwagę inne dostępne alternatywy. Zanim jednak wybierzesz jedną z nich, musisz dokładnie spojrzeć na swoją sytuację finansową. Niezbędne okaże się przeanalizowanie wszelkich umów kredytowych czy pożyczkowych. To pierwszy krok, który ma w zamyśle doprowadzić do znalezienia i wykluczenia ewentualnych, niedozwolonych zapisów. Dzięki temu możesz liczyć na obniżenie odsetek czy odroczenie terminu spłaty, a niekiedy nawet na zmniejszenie lub całkowite umorzenie długu. Co istotne, jeżeli Twoje zadłużenie nie wiąże się z zajęciem komorniczym lub sprawami sądowymi, masz duże szanse na korzystne rozwiązanie.
Wydaje się, że sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana w momencie, gdy jesteś na etapie przedsądowego rozstrzygania sporu. W rzeczywistości, choć brzmi to dość poważnie, tak naprawdę sąd może być dobrym miejscem na satysfakcjonujące rozwiązanie sprawy. Potrzebna będzie Ci jednak odpowiednia linia obrony. Poza tym musisz pamiętać o przestrzeganiu terminów. Bierność może przynieść zupełnie odwrotny skutek. Z kolei w momencie, gdy masz ustanowionego komornika, wówczas również możesz starać się o ugodę. Przykładowo, w grę wchodzi m.in. ustalenie nowego systemu spłaty długów.
Wspomniano wcześniej, że oddłużanie jest dość czasochłonnym procesem. W istocie jest to prawda. Wiele zależy jednak od stopnia skomplikowania przypadku czy wysokości długów. Niektóre sprawy mogą trwać nawet kilka lat. Na szczęście, w określonych sytuacjach proces oddłużania może być dla Ciebie o wiele krótszy - w szczególności wtedy, gdy długi uległy przedawnieniu.
"Tworzymy spokojną przyszłość poprzez likwidację długów."
Strona www stworzona przez Proper Media
e-mail:
kancelaria@szaflarscy.pl
ul. Bednorza 1, 40-384 Katowice